Polish Deutsh Kontakt z Festival Polonia
 
Goście specjalni festiwalu:
Utalentowani artyści reprezentujący młode pokolenie:

Olga Kalicka  - znana z popularnego serialu „Rodzinka pl”

Michał Szpak – Wielka nadzieja polskiej wokalistyki!

Kasper Zborowski – aktor, wokalista, moderator 

 

Olga Kalicka

 Wschodząca gwiazda, utalentowana aktorka młodego pokolenia której znawcy wróżą wielka karierę! Dobrze znana polskiej widowni jako odtwórczyni roli Magdy w popularnym serialu  „Rodzinka pl.” Studentka Szkoły Musicalowej w Warszawie. Młoda aktorka ma w swoim dorobku liczne role serialowe i teatralne.  Wystąpiła między innymi w takich serialach „Plebania”, „Niania”, „Prosto w serce”, „Hela w opałach” i wielu innych. Ma także na swoim koncie kilkanaście ról teatralnych. Ze względu na wdzięk i niepowtarzalną urodę często kreuje role księżniczek. Obecnie  gra księżniczkę Jasmin w musicalu „Aladyn” w Teatrze Roma oraz podobną rolą w musicalu "W cieniu" wystawianym przez Teatr Rampa w Warszawie.  Na dużym ekranie zadebiutowała w filmie Andrzeja Barańskiego pt. "Księstwo".

Michał Szpak

 Michał Szpak - niezwykle utalentowany młody wokalista, który zdobył ogromną popularność zdobył dzięki udziałowi w programie X Factor. Pomimo krótkiego stażu w branży muzycznej występował na jednej scenie z największymi gwiazdami a na prestiżowym Orange Warsaw Festival supportował koncert Suzanne Vega. Ostatnie sukcesy to: główna nagroda na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze i I Miejsce w plebiscycie internetowym na najlepszego polskiego artystę wypromowanego przez program Talent Show. Na scenie pojawia się w stylowych, często ekscentrycznych stylizacjach.
 
 

Kasper Zborowski-Weychman

 aktor, wokalista i prezenter telewizyjny.  Naukę śpiewu rozpoczął w suwalskim Studiu Piosenki „Beciaki”. Swoje pierwsze kroki na scenie stawiał mając 10 lat. Zdobywca wielu głównych nagród na polskich i zagranicznych festiwalach piosenki dziecięcej i młodzieżowej. Moderował między innymi program telewizyjny dla młodzieży  ”5-10-15” oraz Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca w Konine. Wiele lat współpracował z Teatrem Muzycznym ROMA w Warszawie. W spektaklu „Upiór w operze“ wystąpił ponad 550 razy.
 

 

Studio Piosenki „Beciaki” - Suwałki

Tercet wokalny w składzie: Karolina Słabińska, Karolina Kamińska, Natalia Straszyńska
 W swojej 20 letniej historii „Beciaki” zdobyły wiele głównych nagród na polskich i zagranicznych festiwalach piosenki. Założycielem studia jest Marek Zborowski-Weychman wybitny pedagog śpiewu, kompozytor, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr.6 w Suwałkach.
 
 
 
 

Karolina Kamińska

 Nazywam się Karolina Kamińska, mam 14 lat i mieszkam w Polsce nad jeziorami, w Suwałkach. Mam starszą siostrę Ulę, kota Miśka i super rodziców. Od siódmego roku życia śpiewam i występuję na scenie. Wzięłam udział w wielu międzynarodowych konkursach piosenki i w Polsce. Odniosłam wiele sukcesów, które zawdzięczam mojemu instruktorowi, Panu Markowi, ze Studia Piosenki BECIAKI.
Wystąpiłam też w dwóch programach telewizyjnych: "Od przedszkola do Opola" oraz " Jak oni śpiewają”. Jestem zaszczycona, że mogę zaśpiewać również w Niemczech.
Moje zainteresowania to śpiew i język angielski.
 
 

Karolina Słabińska

 Hej ! Mam na imię Karolina :)Mam 16 lat i mieszkam w Suwałkach, kraj- Polska.Moją największą pasją jest muzyka !! : D Bez niej moje życie byłoby nudne.
Śpiewam w Studiu Piosenki "Beciaki" w Suwałkach, pod czujnym okiem pana Marka Zborowskiego-Weychmana, najlepszego instruktora, przyjaciela i człowieka pod słońcem :) od 10 lat :D Gram również na fagocie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Suwałkach.
Z kochanymi Beciakami wyjeżdżamy na wiele festiwali i koncertów w Polsce i za granicą.
Zdobyłam wiele nagród, m.in zajęłam II miejsce we Włoszech, I miejsce na Łotwie, II miejsce w Bydgoszczy, I miejsce w Krakowie a także I miejsce w Niemczech itd... :)Byłam również Stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego. Również za swoje osiągnięcia otrzymałam dwukrotnie Nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk.

Natalia Straszyńska

 Nazywam się Natalia . Mam 15 lat . Pochodzę z Polski , a dokładnie z okolic Suwałk. Moim ulubionym zajęciem jest śpiewanie. Na codzień chodzę do szkoły i uczęszczam do Studia Piosenki "Beciaki" w Suwałkach. W wolnych chwilach dużo śpiewam ,czytam książki i rozwijam umiejętności grania na gitarze.
 
 
 
 
 
 
 
 

Stowarzysznie folklorystyczne "D'Roaga Buam Ismaning"

Data założenia 1 marzec 1958. Nazwa Roaga pochodzi od pióra czapli, które mężczyżni noszą przy kapeluszach. Cele i zadania związku: .
Pielęgnowanie i popularyzowaniem tańców narodowych oraz pieśni i muzyki ludowej z regionu Bawarii. Podtrzymanie i popularyzowanie rodzimej historii i tradycji. 
Grupy ludowe najczęściej występują na wiosnę oraz w okresie adwentu.
 

Zespół Pieśni i Tańca „Wielkopolanie” z Poznania

Zespół znany także jako "Cepelia-Poznań” powstał w styczniu 1962 roku i działa przy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Został powołany do kultywowania tradycji muzyczno-wokalnych Wielkopolski (tańce i przyśpiewki szamotulskie, biskupińskie, z Dąbrówki Wielkopolskiej, Bambrów – mieszkańców dawnych wsi miasta Poznania).  Zespół prezentuje także artystyczne opracowania folkloru tanecznego z 12 regionów Polski oraz polskie tańce narodowe.
Za swoją działalność artystyczną zespół „Wielkopolanie” otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, honorowy dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za upowszechnianie kultury polskiej za granicą, medal Towarzystwa Polonia, honorową odznakę za zasługi dla województwa wielkopolskiego, nagrodę miasta i województwa poznańskiego, nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej i liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych.
Zespół prezentował Polską kulturę ludową na 5 kontynentach, świata a w swych podróżach artystycznych okrążył 6 razy kulę ziemską.  Dzięki "żywym źródłom" i wierności tradycji zespół "Wielkopolanie" zyskał miano Mecenasa Kultury Ludowej w Polsce. Kierownikiem zespołu jest Piotr Kulka a choreografem i kierownikiem artystycznym, Leszek Rembowski.
 
 

Szkoła Tańca DANCE CENTER z Poznania - reprezentacja

Jędrek Indebski

Tańczy  od 5 roku życia. Jego umiejętności nie ograniczają się tylko do hip-hopu lecz są poszerzone o takie style jak: popping, locking, break-dance i house.
Mistrz Świata IDO World Championships 2011 - Graz Austria
 
Inne ważniejsze osiągnięcia to:
Rytm Ulicy Piła 2013 - I MIEJSCE
Krajowe Mistrzostwa International Dance Organization 2013, Eliminacje do Mistrzostw Europy i Świata - I MIEJSCE
Otwarte Mistrzostwa Polski w Tańcu Dyskotekowym Wrocław 2009 - I MIEJSCE
OTT Gest 2009 - I MIEJSCE
Rytm Ulicy Piła 2010 - Statuetka Indywidualności
Turniej  Tańca Fanaberie Hip Hop 2010 - I MIEJSCE
XVIII Otwarte Mistrzostwa Polski Freestyle - I MIEJSCE
Krajowe Mistrzostwa International Dance Organization 2011, Eliminacje do Mistrzostw Europy i Świata - II MIEJSCE
Rytm Ulicy Piła 2013 - I MIEJSCE
Krajowe Mistrzostwa International Dance Organization 2013 -Eliminacje do Mistrzostw Europy i Świata - I MIEJSCE

Piotruś Pawlak - 6,5 roku.

Na Krajowych Mistrzostwach International Dance Organization startował w kategorii Hip-Hop, solo do 7 lat. W finale sędziowie właśnie jego wytypowali na zwycięzcę i tym samym REPREZENTANTA POLSKI NA MISTRZOSTWA EUROPY I ŚWIATA.
W 2012 roku na II edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Freestyle w kategorii "debiuty" od razu zdobył klasę taneczną E Polskiego Związku Tańca Freestyle. Wziął także udział w Ogólnopolskim Turnieju Tańca ,,Transsformacje”, gdzie ze względu na brak kategorii wiekowej (5,5 roku) musiał podjąć rywalizację w grupie wiekowej do lat 12.
Na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Nowoczesnego "Extreme Stellar Dance" zajął 3 Miejsce. Uczestniczył także w Ogólnopolskim Festiwalu Tańca Freestyle "Tarnovia Cup III", gdzie w kategoriach klasowych i grupie wiekowej do 11 lat zajął I MIEJSCE a w prestiżowej kategorii OPEN II MIEJSCE.
 
 

Łukasz Ludwiczak

W 2012 roku odbył intensywne szkolenie w Los Angeles z najlepszymi choreografami na świecie. (Szkoły tańca: MILENIUM, DEBBIE REYNOLDS, MOVEMENT LIFESTYLE DANCE STUDIO).
W 2013 roku zakwalifikował się do finału Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy
Brał także udział w teledysku z Tonym Tzar z Los Angeles nagrywanym w Warszawie.
W 2012 roku w projektach "New generation" - Ogólnopolski Turniej "Transs Formacje"  zajął 1 Miejsce.  Zakwalifikował się także do programu "Mam Talent” przechodząc dwa etapy.
 
 
 
 
 
 
 

Kinga Skiba z Lubszy

 Kinga jest uczennica III klasy Szkoły Podstawowej im. Józefa Lompy w Lubszy i III klasy Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach. Od najmłodszych lat przejawia zamiłowanie do muzyki. Taniec, śpiew i gra na skrzypcach to umiejętności, które nieustannie rozwija. W obecnym roku szkolnym bierze udział w warsztatach artystycznych "Śpiewam, tańczę - będę artystą" organizowanych przez Operę Śląską w Bytomiu. Kinga ma za sobą udział w wielu festiwalach dziecięcych i młodzieżowych oraz wielu koncertach okolicznościowych. Jej największym sukcesem jest udział w programie telewizji TVN "Mam Talent" gdzie dotarła do ścisłego finału, klasując się na bardzo wysokiej pozycji i zdobywając wielką sympatię telewidzów. Wystąpiła także w popularnym programie Telewizyjnym "Jaka to melodia" ( TVP1 ).

Zespół Taneczny KLEKS z Siemianowic Śląskich

 Zespół powstał 10 lat temu. Obecnie działa przy Młodzieżowym Domu Kultury im dr. H. Jordana w Siemianowicach Śląskich. Jego kierownikiem jest wybitna śląska choreograf - Bożena Lempa.  Jest to grupa tańca współczesnego, wykorzystująca w swojej pracy elementy tańca klasycznego i jazzowego. Zespół uczestniczy w wielu festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych, jednocześnie koncertując na terenie swojego miasta i całego regionu śląskiego. Ważnym etapem w historii zespołu jest udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, gdzie trzykrotnie zdobył PIERWSZE MIEJSCE a w 2011 roku nagrodę GRAND PRIX tego prestiżowego Festiwalu. W 2012 na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca "Orfeusz w Italii" w Lido di Jesolo we Włoszech zespół zdobył również nagrodę GRAND PRIX.
Do ważnych osiągnięć zespołu należą także :
·         I Miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Lublińcu(2012)
·         I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Piotrkowie Trybunalskim(2012)
·         Główna nagroda - Laur Rzecha” na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Rzeszowie
·         I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Częstochowie
·         Zespół wygrał Plebiscyt Dziennika Zachodniego „Człowiek Roku” (2012)
·         Grand Prix na Wojewódzkim Festiwalu Tańca w Częstochowie(2012)
 

Marcin Jankowski z Włodawy

Marcin ma 15 lat i jest uczniem Gimnazjum w Włodawie. Śpiewa od 6 roku życia biorąc udział w różnego rodzaju konkursach i festiwalach.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi otrzymał:
I. Nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie pieśni Patriotycznej (2010),
I. Nagrodę na Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek ( 2009),
II. Nagrodę na Regionalnym Konkursie "Pociąg na scenę (2011) i wiele innych nagród.
W 2013 roku zdobył Pierwszą Nagrodę na V. Wojewódzkim Konkursie Piosenki Niemieckojęzycznej „GYMLIE” Lublin 2013. Za swoje osiągnięcia artystyczne został wyróżniony stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego. Jego opiekunem jest Pani Marzanna Kolemczuk, nauczycielka PG nr1 we Włodawie, która rozbudziła w nim na nowo pasję do śpiewania.
 
 

Aleksandra Orłowska - finalistka Festiwalu Piosenki Zaczarowanej organizowanego przez Annę Dymną

Ola mieszka w Krupskim Młynie (woj. śląskie), gdzie obecnie jest uczennicą gimnazjum. Śpiewu uczyła się w Opolskim Studiu Piosenki w Tarnowskich Górach a także w Studium Muzyki Kościelnej przy Diecezji Gliwickiej. Od kilku lat uczestniczy w warsztatach artystycznych organizowanych przy Operze Śląskiej w Bytomiu. Obecnie doskonali swój talent pod kierunkiem Małgorzaty Zachnik w Młodzieżowym Domu Kultury w Tarnowskich Górach.
Dużym osiągnięciem młodej wokalistki było uzyskanie I Miejsca i Nagrody Grand Prix na Festiwalach Piosenki "Kuźnia 2011" i "Kuźnia 2013". Jest także finalistką Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
W 2013 roku wielką radość przyniósł jej występ w Finale Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i udział w koncercie z polskimi gwiazdami organizowanym przez Annę Dymną w Krakowie.
Jej życiowe kredo - "Wczoraj to historia, jutro tajemnica, a dzień dzisiejszy to dar losu".
Ola współpracuje z organizacjami charytatywnymi i bardzo lubi umilać czas swoim śpiewem pensjonariuszom Domu Spokojnej Starości w Wiśniczu.

Olivia Szpetkowska z Monachium

Olivia urodzila sie w Monachium. Obecnie ma 18 lat i jest tegoroczną maturzystką Theresia-Gerhardinger Gymnasium. Muzyka towarzyszy jej od 5-tego roku życia, gdy po raz pierwszy zadebiutowała na Festiwalu Piosenki Dziecięcej organizowanym przez Polską Misję Katolicką w Monachium. Na tym festiwalu, w latach dziecięcych zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia. Swój głos kształciła w monachijskiej Szkole Muzycznej "Genima". Jako wokalistka szkolnego zespołu muzycznego występowała na koncertach szkolnych i imprezach o charakterze liturgicznym. Kilkakrotnie brała udział w festiwalu "Razem we Wspólnej Europie". 
W 2011 roku wraz z zespołem Polonia z Monachium wystąpiła w Berlinie na koncercie z okazji 20-lecia podpisania Traktatu Polsko-Niemieckiego. W 2013 r. zorganizowała koncert charytatywny dla dzieci osieroconych z ośrodka "Waisenhaus".w Monachium. Aktualnie planuje wyjazd na praktykę zagraniczną w charakterze wolontariatu.

Bernardeta Frysztacka

Bernadeta ma 21 lat, od urodzenia mieszka we Frankonii Bawarskiej. Śpiewa od najmłodszych lat. W trzeciej klasie podstawowej rozpoczęła naukę gry na flecie poprzecznym. Od 10 tego go roku życia śpiewała w różnych chórach a szczególnie udziela się w chórze młodzieżowym w swojej rodzinnej miejscowości. Właśnie w tym chórze rozwinęła swoją pasję do dyrygentury. Wiele razy występowała w musicalach, jako aktorka i wokalistka.

 

Jest szczęśliwa kiedy stojąc na scenie może swoim śpiewem uszczęśliwiać publiczność. Jako solistka zespołu Polonia wystąpiła na prestiżowym koncercie organizowanym w ramach Tollwood Monachium 2013.

 

Joanna Stefańska

Joanna ma 16 lat. W tym roku ukończyła gimnazjum i rozpoczyna naukę w II Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. Regularnie uczęszcza na zajęcia wokalne Jest uczennicą  Szkoły Muzycznej II stopnia. Gra na wiolonczeli a także śpiewa w zespole „Wołosatki”.

 

Największe osiągnięcia:

I miejsce na prestiżowym, Międzynarodowym Festiwalu Harcerskim Kielce 2013

II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Majowa Nutka w Częstochowie (duet) 2013

IV miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Majowa Nutka w Częstochowie (solo) 2013

 
 

Magdalena Domka z Berlina

Magdalena już od najmłodszych lat odkryła swoja pasje do polskiej kultury i muzyki. Absolwentka kulturoznawstwa i polonistyki występowała  na scenie wraz z polską grupą teatralną „Litera”. Swoim śpiewem uświetniała wiele uroczystości polonijnych organizowanych przez Towarzystwo Oświata i Instytut Polski w Berlinie . Aby pogłębić swoją pasję do sztuki rozpoczęła studia w szkole aktorskiej w Berlinie.