Polish Deutsh Kontakt z Festival Polonia
 

GOŚCIE SPECJALNI 

Bartosz Nowak i Oliver Szykulski - wybitni młodzi artyści z Würzburga

Laureaci europejskich i międzynarodowych konkursów i festiwali.

 Soliści orkiestry kameralnej "Camerata Schloss Zell an der Pram".
Członkami Cameraty są laureaci Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego i uczestnicy Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Zamku Zell an der Pram w Austrii .
 
Orkiestra przygotowuje sie obecnie do koncertów w Międzynarodowej 
Akademii Muzycznej  w Zamku Bartoszyce oraz we Wrocławiu (Europejskiej Stolicy Kultury 2016), gdzie odbędzie się,  we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim Konkurs Skrzypcowy i  XIX Kursy Muzyczne.
  
Bartosz  i Oliver są laureatami międzynarodowych konkursów skrzypcowych, występowali jako soliści z wieloma orkiestrami europejskimi.

  

Zespół  Polonia z Monachium 

Zespół POLONIA działa w ramach w ramach Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Folklorystycznego Polonia e.V. w Monachium. Głównym celem Stowarzyszenia jest popularyzowanie i pielęgnowanie polskiej kultury za granicą poprzez działalność artystyczną, edukacyjną i promocyjną. Dużą wagę przywiązuje sie do edukacji kulturalnej dzieci i młodzieży w środowisku polonijnym oraz  poszerzenia zainteresowań polską kulturą, historią i tradycją. 

Zespół został założony w 1993 przez dr Elżbietę Zawadzką z wykształcenia pedagog i etnograf, posiadającą wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych. Za swoją działalność dr Elżbieta Zawadzka została odznaczona "Orderem Uśmiechu" - najwyższą nagrodą przyznawaną dorosłym przez dzieci. 

( W Niemczech tę nagrodę posiadają tak wybitne postaci ze świata kultury jak Rolf Zuckowski i Peter Maffay)

Skład zespołu Polonia stanowią dzieci i młodzież pochodzenia polskiego urodzone w Monachium a także młodzi dorośli reprezentujący najnowszą falę polskiej emigracji do Niemiec. Szczególnym eksperymentem  w pracy artystyczno dydaktycznej  jest udział w programie artystycznym różnych grup pokoleniowych. Na licznych koncertach i występach odbywających się na terenie Niemiec, dzieci występują na scenie razem ze swoim rodzeństwem, przyjaciółmi oraz ze swoimi rodzicami. Sprzyja to powstawaniu szczególnych więzi o charakterze rodzinno - towarzyskim.

 Repertuar zespołu stanowią polskie tańce i przyśpiewki narodowe i ludowe prezentowane w oryginalnych strojach z regionów: łowickiego, krakowskiego, lubelskiego, kaszubskiego i rzeszowskiego. Dodatkowo zespół posiada w swoim repertuarze:  folklor mieszczański, dawne tańce i zabawy ze śpiewem opracowane dla dzieci, piosenki z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych a także polski repertuar współczesny.

Zespół Polonia jest także gospodarzem Polsko-Niemieckiego Festiwalu Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej "Razem we Wspólnej Europie" w którym wzięło udział ponad 5,5 tysiąca utalentowanych, młodych artystów z Polski i z Niemiec. 

Projekt kierownictwo artystyczne i organizacja festiwalu - dr Elżbieta Zawadzka.     

 

Marcelina Dąbek -  Warszawa

Marcelina swoją edukację muzyczną rozpoczęła od piątego roku życia roku pobierając lekcje gry na fortepianie. W 2014 roku została przyjęta do Młodej Muzycznej Akademii w Katowicach, do klasy harfy prof. Helgi Storck. Rok później zdała egzamin do znanej "Szkoły Talentów" im. Zenona Brzewskiego w Warszawie - jako pierwsza harfistka w historii tej szkoły!!
 
 
W ciągu sześciu lat nauki gry na harfie brała udział w wielu konkursach i koncertach , miedzy innymi:
 • TV Polsat Cyfrowy - Program SUPERDZIECIAK 2015 - Finalistka.
 • Konkurs "Młody Muzyk Roku 2014" – Półfinalistka
 • Koncert laureatów z Cieszyna - V Międzynarodowy Festiwal Harfowy: "Młode Talenty",
 • Koncert Młodych Talentów ASMET, Fundacja Bogny Sokorskiej - Reguły 2013
 • Radio Broadcast WWW.RADIOWNET.PL - Warszawa 2013
OSIĄGNIĘCIA w zakresie gry na harfie, m.in:
 • GRAND PRIX - II Międzynarodowy Konkurs Harfowy pamięci W.Poltariewej, Lwów Ukraina 2016
 • Nagroda Specjalna Księcia Walii 2014. Harfa celtycka - III International Harp Competition Caernarfon Walia 2014
 • GRAND PRIX - Ogólnopolskie Przesłuchania Centrum Edukacji Artystycznej - Uczniów Klasy Harfy Szkół Muzycznych I i II st., Warszawa 2014
 • II miejsce – III Międzynarodowy Konkurs Harfowy w Seged, Węgry 2013
 • I miejsce - Ogólnopolski Konkurs "Miniatura na harfę celtycką" Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna Ii II st. im. H. Wieniawskiego - Łódź 2011
 • Nagroda Specjalna Jury za wybitne kreacje artystyczne - I Międzynarodowy Konkurs Duetów z Harfą, Polskie Towarzystwo Harfowe, Cieszyn 2015
 • GRAD PRIX, I miejsce oraz Nagroda Polskiego Radia Katowice - X Festiwal Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych, Sierpc 2012
 • I miejsce - VIII Makroregionalny Konkurs Duetów Dziecięcych "Duettino ZPSM nr 1, Warszawa 2010
 • Centrum Zdrowia Dziecka, Stowarzyszenie Harfa Dzieciom - Warszawa 2014
 • Łazienki Królewskie, Festwal - „Strefa ciszy” Warszawa 2013
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego: koncert w ramach Sympozjum z okazji roku wiary z udziałem ks. prof. M. Hellera, Towarzystwo Uniwersyteckie Fides et Ratio. Warszawa 2013
 • Łazienki Królewskie Teatr na Wyspie: „Łazienkowskie Młodych Muzykowanie”, PSM nr 4 i Stowarzyszenie Harfa Dzieciom - Warszawa 2012.
 • Teatr Wielki Sala Intermezzo: Festiwal Les Titans La Folle Journée de Varsovie / Szalone Dni Muzyki - Warszawa 2011
 

      

Olivia Wieczorek - 12 lat

Olivia, młodziutka gwiazda jest skromną, sympatyczną i bardzo życzliwą osobą, otoczoną gronem przyjaciół. Brała udział w około 40 Konkursach piosenki o formacie ogólnopolskim i międzynarodowym, gdzie zajmowała Główne miejsca. W wieku 9 lat wzięła udział w III edycji programu telewizyjnego „MUST BE THE MUSIC”, gdzie w I odcinku półfinałowym zajęła III Miejsce. Jednak za swoje największe osiągnięcie uważa udział w I edycji programu telewizyjnego „MALI GIGANCI”, gdzie wraz z drużyną „KLIKA RUBIKA” zdobyła I Miejsce. Aktualnie uczęszcza do gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie. Jej  Instruktorką i pedagogiem śpiewu jest Pani Beata Godniak.
 
 

Maciej Krystkowiak - utalentowany gitarzysta z Mogilna

16-letni, Wybitnie utalentowany, kompozytor i gitarzysta.W Polsce rozpoznawalny dzięki koncertom i telewizyjnym show. W 2010 roku wraz z zespołem wystąpił w telewizyjnym programie "Mam Talent"
W 2012 zajął III miejsce w finale "Must be the music". Grał w Niemczech i na Litwie oraz w Dublinie. Kilkakrotnie wystąpił w DD TVN. Odegrał epizod z Lady Pank na Sopot TOP TRENDY. Grał na konferencji Cyfrowego Polsatu i LTE w Warszawie. Grał z Oddziałem Zamkniętym, Jankiem Borysewiczem, Krzysztofem Jaryczewskim. Wystąpił podczas Gali XX lecia Polsatu oraz Silesian Fashion Look. Grał supporty przed Dżemem, Tsa, Korą. Grał ze Steve Vaiem , Alvonem Johnsonem. Nagrał materiał do programu "Jaka to melodia".
Współpracuje także z Adamem Sztabą. W roku 2014 ukazała się jego pierwsza płyta z 9 kompozycjami.
 

Studio wokalne BIS - Leśnica.

Studio wokalne BIS działa przy Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym na Śląsku Opolskim. Projekty realizowane przez Towarzystwo mają promować kulturę niemiecką i mniejszości niemieckiej wśród mieszkańców województwa i okolic oraz budować więzi z małą ojczyzną, kultywować tradycje regionu Śląska opolskiego.
Instruktorem Studia  jest Aleksandra Mikołajczyk. Ze względu na różnorodny repertuar grupa bardzo często występuje na  różnych imprezach okolicznościowych, festynach i festiwalach, śpiewając w różnych językach, szczególnie w języku niemieckim, polskim, angielskim i w gwarze śląskiej. Występy Studia cieszą się ogromną popularnością na całym Śląsku. Są dobrze rozpoznawalni szczególnie na Śląsku Opolskim, w całej Polsce i za granicą, głównie w Niemczech.

Łukasz Piekarzewski - Warszawa. NAGRODA SPECJALNA w XII. Przeglądzie Piosenki Europejskiej za wykonanie piosenki w języku niemieckim!

Laureat Głównej Nagrody Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej - DACHL Warszawa 2016
 Konkurs Piosenki Niemieckojęzycznej DACHL dla uczniów szkół organizowany jest od kilku lat w Warszawie dzięki współpracy:
Polskiego Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego - Oddział Warszawa,
Zespołu Szkół Nr 112 oraz Polsko - Niemiecką Szkoła Spotkań i Dialogu
im. Willy’ego Brandta, Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego i Gimnazjum Nr. 32 im. Adama Asnyka.
13 letni wokalista jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, między innymi:
NAGRODA SPECJALNA w XII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Europejskiej za wykonanie piosenki w języku niemieckim,
Laureat Koncertu finałowego "Ten Ton" - Piosenki Wojciecha Młynarskiego, w warszawskiej Operze Kameralnej” prowadzonego przez Marię Szabłowską.
 

Amelia Dubanowska

 Dwunastoletnia laureatka głównej nagrody Festiwalu Piosenki Zaczarowanej Anny Dymnej - Krakow 2015.  W 2015 roku wzięła udział w I edycji programu telewizyjnego "Mali Giganci"- dostając się do półfinału, gdzie zajęła III miejsce w indywidualnej konkurencji wokalnej,
Laureatka I Miejsca oraz Nagrody Publiczności Festiwalu -  "Razem we Wspólnej Europie" Monachium 2015,
Wspólnie z wokalistami z "Małych Gigantów" nagrała płytę, na której znalazły się także jej dwie piosenki w jej wykonaniu solowym. Brała udział w audycjach telewizyjnych i radiowych,  w Noworocznym Koncercie emitowanym przez Telewizję TVN. Ostatnio przygotowuje teledysk promujący płytę "Karuzela z marzeniami"- na której wykona 1 piosenkę solową oraz kilka piosenek wspólnie i innymi, utalentowanymi dziećmi.
 
 
 
 

Zespół folklorystyczny Polonia z Hanoweru

Polonijny Zespol Folklorystyczny POLONIA T.z. z Hanoweru
Zespol „POLONIA“ jest grupa amatorska a od 1992 roku towazystwem zarejestrowanym w Hanowerze oraz sluzacm dobru powszechnemu.
Zespol powstal przed 29-ciu laty w 1987 roku i od tej pory wynosi klejnoty folkloru polskiego w Hanowerze oraz ponadregionalnie na scene.
Najwazniejszymi wydazeniami roku zespolu POLONIA to Dni Dolnej Saksonii, Landowe i Federalne Festyny Folkloru i Stroju Ludowego, Miedzynarodowe Dni Hanzy oraz korowody i przemarsze Bratctw Korkowych w Niemczech.
Zespol Polonia bierze udzial w prawie wszystkich wydarzeniach polsko-niemieckich na plaszczynie landowej oraz sporadycznie na plaszyznie federalnej.
Czlonkowie zespolu roznego wieku i narodowosci poswiecaja sie z miliosci do tanca oraz muzyki, podtrzymujac tymsamym polska tradycje ludowa zagranica.
W centrum motywacji grupy tanecznej znajduje sie radosc i zabawa ktora przynosi taniec.
Odpowiednie tance, spiewy i melodie muzyczne przygotowuje choreograficznie i scenicznie od 1987 roku Aldona Glowacka-Silberner, wdrazajac na probach go krok po kroku nowe programy taneczne.
Od 2011 roku pracuje ze zesolem takze jej siostra Charlotte Glowacka. Obie choreografki ukonczyly z wyroznieniem Studium dla Choreografow i Instruktorow Polonijnych Zespolow Folklorystycznych przy Uniwerstecie Marji Curie Sklodowskiej w Lublinie.
Takze znani choreografowie, jak Janusz Chojecki i Jacek Lewandowski wplyneli na bogadztwo programu artystycznego zespolu.
Zwiazek POLONIA T.z. ma na celu podtrzymywanie kultury jak i pojednanie narodow poprzez polski taniec, obrzedy i spiew podtrzymujac niematerialne dziedzictwo kulturowe.
 
 

Zespół taneczny "Piruet"  - laureat  Polsko - Niemieckiego Festiwalu Tańca w Żarach

Zespół skupia ponad 80 młodych tancerzy, kształconych w różnorodnych technikach tanecznych, od rytmiki,tańca klasycznego i akrobatyki, poprzez taniec musicalowy, jazz, modern-jazz i taniec współczesny. Jego instruktorem i choreografem jest  Kamila Olczyk - organizatorka Polsko- Niemieckiego Festiwalu Tańca dla Dzieci i   Młodzieżytwórca i kierownik projektu unijnego.
Ostatnio zespół "Piruet" nawiązał stałą współpraca z zawodowymi tancerzami teatru tańca „Capitol” we Wrocławiu. Największe osiągnięcia zespołu "Piruet" to: Nagrody Grand Prix na Polsko- Niemieckim Festiwalu Tańca w Żarach.  Grand Prix w IV Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Sulechowie- w 2012 i 2014r, I miejsce na  Ogólnopolskim Festiwalu Tańca.
 

Julia Ledwoch - Opole

18-letnia maturzystka, uczęszczająca na treningi wokalne do Laboratorium Śpiewu i Mowy we Wrocławiu. Reprezentantka Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego na Śląsku Opolskim. 
W 2014 roku miała okazję zaśpiewać w chórkach (Zbigniew Wodecki, uczestnicy The Voice of Poland, VOX, Beata Bednarz ).Podczas Sylwestra z dwójką we Wrocławiu TVP2 oraz podczas 51 Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu.
W czerwcu 2015 roku została zwyciężczynią festiwalu The VOICE Spain 2015, który odbył się na wybrzeżu Costa Brava – Lloret de Mar w Hiszpanii.
Jako solistka, brała udział w między innymi w konkursach:
- Nas Łączy Muzyka - 2 miejsce
- Konkurs Piosenki Niemieckiej "Superstar" - 1 i 2 miejsce
i wiele innych.
 
 
 

Andżelika Soliło - Monachium

 Angelika ma 18, obecnie mieszka w Monachium. Od wczesnego dzieciństwa interesuje ją śpiew i taniec. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali między innymi: pieśni patriotycznej, poezji śpiewanej, konkursu piosenki "Rozdźwięki" i wielu innych.  Jest laureatką jednej z głównych nagród Polsko - Niemieckiego Konkursu Piosenki - Monachium 2015.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Melissa Fortwengel - wokalistka Klubu Piosenki " Estrada" przy Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy.

 Melissa uczy się od dwóch lat  śpiewu w Klubie Piosenki "Estrada" w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy. Dziewczynka jest bardzo utalentowana muzycznie i wokalnie, cechuje ją ogromna dojrzałość, perfekcjonizm w podejściu do nauki śpiewu.
W 2015 roku  otrzymała bardzo ważne dla środowiska legnickiego za działalność wokalną i muzyczną LAUR MCK, przeznaczone dla dzieci i młodzieży wyróżniających sie w dziedzinie artystycznej.
Opiekunem artystycznym Melissy jest pani Anna Piwowarczyk wybitna-pedagog śpiewu i emisji głosu. Wokaliści uczący się pod czujnym okiem Anny Piwowarczyk są laureatami wielu prestiżowych konkursów ogólnopolskich i  międzynarodowych.
 

Monika Wieczorek - Londyn

DOTYCHCZASOWE PREZENTACJE I OSIĄGNIĘCIA:
2004 III miejsce w Powiatowym Festiwalu Piosenki – Witowo.

2005 Udział w ogólnopolskim konkursie piosenki “Rytm i melodia” - Jarocin.

2009 II miejsce w VI Powiatowym Konkursie „Papieskie Śpiewanie” – Śmiełów.
Udział w Konkursie Piosenki „Ten Ton”- Warszawa.
Udział w V Przeglądzie Piosenki Chrześcijańskiej – Przygodzice.

2010 I miejsce w Konkursie Kolęd i Pastorałek – Kobierno.
Wyróżnienie w konkursie „Młode talenty w blasku gwiazd Radia Planeta” – Mrągowo.
Prezentacja podczas Festiwalu Kultury Kresowej – Mrągowo.
Wyróżnienie w I Powiatowym Konkursie Piosenki Gimnazjalnej - Jarocin.
Udział w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Angielskiej – Grójec.
Udział w XIX Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej – Śrem.

2011 III miejsce w XII Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Żegocin
I miejsce w II Konkursie Piosenki „Vocaliada„ – Dobrzyca
I miejsce w Festiwalu Piosenki Religijnej – Borek Wlkp

2012 Udział w programie telewizyjnym „Bitwa na głosy”

Aktualnie studiuję Drama and Theatre Studies na Aberystwyth University w Walii.