Polish Deutsh Kontakt z Festival Polonia

Gość specjalny - Apolinary Polek

Urodzony w Łomży autor, tłumacz, poeta, i scenarzysta i interpretator piosenek. Publiczne śpiewanie rozpoczął w wieku 17 lat na ulicy węgierskiego miasta Esztergom. Grywał, śpiewał, czytał wiersze podczas imprez poetyckich organizowanych w rodzinnym Chełmie a potem w Krakowie, gdzie związał się z lokalnymi środowiskami poetyckimi.
Jest laureatem festiwali: "Powrót do Korzeni" (2008), "Zajazdu Bardów" (2010) i "Bazuny". W 2012 roku na festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja" otrzymał nagrodę niemieckiej Polonii i został nominowany do udziału w koncercie na terenie Niemiec. Jest dwukrotnym finalistą Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA (2008, 2011) oraz zdobywcą licznych nagród i wyróżnień na innych przeglądach i festiwalach.
Przez kilka lat był związany z projektem „W górach jest wszystko co kocham”. Jego piosenki można usłyszeć płytach sygnowanych nazwą tego projektu. W 2009 roku wydaje album pt. „* * *”.
Obecnie mieszka wraz z żoną i dwuletnim synem w małej miejscowości na Warmii, gdzie – poza muzyką – oddaje się innym mniej lub bardziej, lecz zawsze ważnym, twórczym zajęciom.
 
 Maria Żak z Warszawy.

Absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie. W 2007 roku dostała gitarę i zaczęła pisać swoje pierwsze piosenki. Dwa lata później założyła swój pierwszy zespół. W 2010 roku została wyróżniona na Międzynarodowym Konkursie Bardów OPPA za utwór "Tysiąc butów". Laureatka Pierwszego Miejsca w kategorii POP na konkursie "Jugend Musiziert" w Niemczech. W 2011 roku zdobyła nagrodę GRAND PRIX I Warszawskiego Konkursu Piosenki Niemieckojęzycznej DACHLL organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Jezyka Niemieckiego w Warszawie, Gimnazjum nr 32 oraz Polska Niemiecka Szkole Spotkań i Dialogu im. Willyego Brandta w Warszawie. Wystąpiła także z dwiema kompozycjami na festiwalu „Warszawa da się lubić”, gdzie zajęła Drugie Miejsce oraz została zaproszona do udziału w projekcie „ Rock Niepodległości”. Obecnie śpiewa, gra, pisze linie melodyczne i teksty dla dwóch zespołów. (Makijaż i Normal Polish Butterfly). Z zespołem „Makijaż” prezentuje repertuar utrzymany w klimatach rocka, trip-hopu oraz jazzu.
 
 Hania Markiewicz z Polski i Jan Niedringhaus z Niemiec

Nagroda Grand Prix Polsko-Niemieckiego Konkursu Piosenki – Monachium 2012. I. część festiwalu
 
Jan Niedringhaus z Erdingu

Urodził się w Monachium, obecnie mieszka wraz z rodzicami w pobliskim Erdingu. Od najmłodszych lat interesuje się muzyką. W wieku czterech lat zaczął pobierać lekcje skrzypiec a w wieku sześciu lat zaczął grać na fortepianie.
W wieku 7 lat został przyjęty do chóru dziecięcego Opery Bawarskiej i Teatru Narodowego w Monachium. Śpiewa także w monachijskim Prinzregententheater i Cuvillies Theater.  
Jan brał udział w wielu koncertach i przedstawieniach muzycznych, na których śpiewał lub grał na skrzypcach. Jest laureatem pierwszego miejsca w klasie skrzypiec regionalnego konkursu ”Jugend musiziert” Monachium 2010. Jest także zdobywcą nagrody Grand Prix Konkursu Piosenki Polskiej organizowanego w ramach festiwalu Razem we Wspólnej Europie - Monachium 2011.
 

Hanna Markiewicz ze Złotoryji.

Laureatka głównych nagród na największych festiwalach piosenki, między innymi Złotej Jodły na Międzynarodowym Festiwalu Kielce 2012, I. Miejsca w Konkursie Kolęd organizowanym przez Konsulat Austriacki we Wrocławiu i wielu innych. Wzięła udział w programie telewizyjnym "Bitwa na Głosy", do którego została wybrana przez wybitną polską wokalistkę Edytę Górniak.
 

 

Damian Rybicki ze Szczecina

 
Z wykształcenia nauczyciel języka angielskiego oraz aktor scen muzycznych. Od 2011 roku współpracuje z Teatrem Kameralnym w Szczecinie.
Jako solista otrzymał:
- wyróżnienie dla najlepszego solisty gospel na "Camp Meeting" 2005
- Grand Prix dla najlepszego solisty na "Warsaw Gospel Days" 2006
- II miejsce na Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej 2007
W 2009 roku reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Karaoke w Lahti
(Finlandia 2009), gdzie zakwalifikował się do pierwszej piątki.
Z zespołem "So Cool Band" otrzymał:
- Nagrodę Prezydenta Miasta Szczecin na Festiwalu GRAMY 2009
- wyróżnienie na festiwalu FAMA 2009
- Nagrodą Stowarzyszenia Polonia na festiwalu "Stacja Kutno 2011" - nominacja
 do udziału w "Kuźni Talentów" Monachium 2012.
Reprezentował Radio Szczecin w przeglądzie "Przebojem na antenę. Z okazji 50-lecia zespołu "Filipinki" nagrał na płytę utwór "Dlaczego płaczesz, mały".
 
 Eliza Szyłow z Suwałk.

 
Tegoroczna maturzystka, uczennica liceum w Suwałkach. Największą pasją jest muzyka, w której realizuje się śpiewając różne jej gatunki - od muzyki rozrywkowej i estradowej po poezję śpiewaną. Od 11 lat śpiewa w suwalskim Studiu Piosenki "Beciaki". Eliza zdobyła wiele nagród na prestiżowych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach piosenki - zarówno w Polsce (między innymi we Wrocławiu, Krakowie, Świeciu, Chodzieży, Bydgoszczy, Suwałkach, Łodzi, Warszawie, Białymstoku, Kielcach), oraz za granicą, między innymi na "Il Tralcio d'Oro" w Mariotto we Włoszech, na "Tahtede Laul”w Tallinie w Estonii, "Szansa 2011" w Kopenhadze, nagrodę za "artyzm" na "Pigorovsky Rassvet" w Moskwie a także na festiwalach na Węgrzech, na Litwie oraz na Łotwie. Dwukrotnie otrzymała stypendium Marszalka Województwa Podlaskiego dla Młodzieży Uzdolnionej Artystycznie.
Elizę można było zobaczyć i posłuchać w polskiej edycji telewizyjnego talent-show "Bitwa na Głosy" oraz w polskiej edycji muzycznego programu "X-Factor".
 
 Oliver Szykulski z Würzburga

 
Swoje pierwsze lekcje gry na skrzypcach zaczął pobierać od swojego taty w wieku 5 lat. Kiedy miał 8 lat rozpoczął studia dla utalentowanych dzieci w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu pod kierunkiem profesorów: Conrada von der Goltza und Prof. Grigoriego Zhislina.
Niedlugo potem koncertowal w renomowanych salach koncertowych w całej Europie i w Rosji, między innymi koncertował jako solista z orkiestrami we Wroclawiu, Kaliningradzie, z filharmonikami w Würzburgu , gruzińską orkiestrą kameralną i Akademią dell' Arco.
Oliver Szykulski jest wielokrotnym laureatem ogólnoniemieckiego konkursu "Jugend Musiziert", oraz zwycięzcą I. Konkursu Skrzypcowego Henryka Wilhelma Ernsta i Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. W 2008 roku zdobył Pierwszą Nagrodę na konkursie skrzypcowym Zell - Schärding w Austrii. Obecnie studiuje w klasie skrzypiec prof. Herwiga Zacka w Wyższej Szkołe Muzycznej w Würzburgu.
 
 Lidia Bednarz z Kolonii

 
Pochodzi z Kołobrzegu. Miłość do muzyki odkryła już jako dziecko, lecz tylko przypadek sprawił, że sięgnęła po mikrofon. Przez kilka lat koncertowała w Polsce a obecnie z powodzeniem występuje na terenie Niemiec. Od 2005 roku jest wokalistką zespołów coverowych "Zeebraa” oraz "Matahari” (grających muzykę soul, pop, r&b i disco).
W roku 2006 dołączyła do kolejnej formacji o nazwie „ABBA Review”, gdzie wciela się w rolę „the girl with golden hair” — Agnethy, śpiewając największe przeboje legendarnej grupy ABBA. Występy tej  grupy cieszą się dużą popularnością na terenie Niemiec.
Obecnie Lidia współpracuje z polskimi muzykami, koncertując m.in. w Europejskim Centrum Kultury „IGNIS” i Konsulacie Generalnym RP w Kolonii. Na konkursie “Śpiewać Niemena” w Oberhausen, podczas II. Zlotu Fanów Twórczości Czesława Niemena zdobyła III. Nagrodę.
Laureatka nagrody Grand Prix V. Polonijnego Konkursu Piosenki - „Razem we Wspólnej Europie“ Monachium 2009.
Od trzech lat z powodzeniem uczy śpiewu, jej podopieczną jest m. innymi Lilianne Wolf.
 
 

Młodzieżowa Orkiestra Kameralna "Violinissimo" z Erdingu

 
Młodzieżowa orkiestra kameralna Violinissimo powstała w Erdingu blisko Monachium w 2004 roku z inicjatywy wybitnej skrzypaczki i pedagog Ulli Büesel.
"Violinissimo" bierze udział w licznych koncertach na terenie Niemiec a także za granicą, Grupa wyróżnia sie tym że gra bez dyrygenta.
Prawie wszyscy członkowie orkiestry są laureatami pierwszych nagród na prestiżowych konkursach w Niemczech, między innymi na niemieckim konkursie "Jugend musiziert". Otrzymali także:
listopad 2011- pierwsza nagroda na wojewódzkich przesłuchaniach orkiestr w Monachium.
maj 2012-pierwsza nagroda na ogólnoniemieckim konkursie orkiestr w Hildesheim.
Nagrodą za tak wspaniałe osiągnięcia było zaproszenie na tournee do Singapuru m. innymi Youth Festival na którym grupa reprezentowali Niemcy.
W lipcu 2012 roku orkiestra została nagrodzona nagrodą w dziedzinie kultury im. Tassilo przez Süddeutsche Zeitung.
 
 Zespół Tańca Nowoczesnego ADENA z Opola

Zespół ADENA powstał w roku 1992 roku przy Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Zamierzeniem zespołu jest rozwijanie i propagowanie tańca i sztuki tanecznej ale najważniejszym celem zespołu jest przekazanie uczestnikom zajęć miłości do tańca oraz wskrzeszenie w nich pasji tanecznej. ADENA wielokrotnie reprezentowała Opolszczyznę i Polskę na imprezach międzynarodowych. Grupa dała swój koncert się w Garmisch Partenkirchen, Mulheim, Poczdamie, Berlinie, Moguncji, w Hanowerze, Riese, Ostrawie oraz Libercu. Tancerki zespołu były również w Hiszpanii na Ukrainie (Sewastopol), w Norwegii, Serbii  i Stanach Zjednoczonych (Nowym Jorku i Bostonie) oraz Kanadzie. Zespół występował również podczas wyborów MISS POLONIA w 2001, 2002 i 2003; podczas finałowej gali „ Najlepszy Produkt Opolszczyzny", na gali wręczania honorowych nagród NTO w dziedzinie kultury, biznesu, samorządności i promocji Opolszczyzny „ZŁOTE SPINKI" na pokazach Międzynarodowych Targów Turystyki, Sportu i Wypoczynku oraz wielu innych przedsięwzięciach. Corocznie zespół reprezentuje Opole na Krajowych Mistrzostwach Polski IDO w technikach jazz, modern, oraz  na Mistrzostwach Świata i Pucharze Świata w technikach jazz, modern. Z Norwegii grupa przywiozła Wicemistrzostwo Świata w Jazz Dance, natomiast z Bostonu 3 miejsce w modern dance. Na Mistrzostwach Świata w Nowym Jorku i Niagara Falls w Kanadzie zespół był w ścisłej czołówce finałowej zdobywając 4 miejsce. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Elżbieta Podejko-Duda.

 

 

MODERATORZY:

 Maja Sajkiewicz – niedawno skończyła 18 lat i jest na drugim roku w Szkole Pedagogicznej. Monachijskiej Polonii dała się poznać, jako pełna uroku moderatorka festiwalowych koncertów. Od wielu lat tańczy i śpiewa w zespole folklorystycznym Polonia.

Jakub Szpetkowski
Jakub - dla przyjaciół Kubuś, urodził się w Monachium. Od 2009 roku jest studentem zarządzania Uniwersytetu w Regensburgu. Ostatnie miesiące spędzał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, biorąc udział w programie Erasmus, gdzie zdobył wiele nowych doświadczeń. Moderacja koncertów i praca za kulisami festiwalu sprawiają mu wielka radość. Dodatkowo próbuje swoich sił jako wokalista występując okazjonalnie w duecie z młodymi gwiazdami i siostrą, Olivią.