Polish Deutsh Kontakt z Festival Polonia

Goście specjalni

Agnieszka Hekiert

Wybitna wokalistka jazzowa mieszkająca w Polsce i w Niemczech. Współpracuje z Bobbym McFerrinem, z Trio Krzysztofa Herdzina oraz Leszkiem Żądło i bułgarskim Trio jazzowym w Monachium. Sama komponuje, pisze teksty, aranżuje, prowadzi chóry i warsztaty wokalne, przekazując młodzieży swoją wiedzę w zakresie improwizacji, pracy nad rytmem, interpretacji i emisji głosu. Jest rozchwytywanym vocal coach´em popularnych programów telewizyjnych: X-Factor,  Mam Talent , My Camp Rock II , Fabryka Gwiazd .
Jej kariera zapoczątkowana w Polsce obecnie rozwija się w całej Europie. 
Według Marka Niedzwieckiego jej muzyka to "wielka uczta dla uszu" oraz "jazz ze znakiem jakości". Na festiwalu wybitna wokalistka wykona utwory ze swojej najnowszej płyty "Stories". Płyta jest połączeniem bałkańskich brzmień, słowiańskiej duszy, wyśmienitych dźwięków oraz serbsko - bułgarskich, energetycznych rytmów.
 
 

Leszek Żądło

Urodzony krakowianin, silnie związany z Krakowem saksofonistaflecista i kompozytorjazzowy polskiego pochodzenia na stałe mieszkający w Niemczech. Profesor Szkół muzycznych w Monachium i Würzburgu. Koncertował na całym świecie dodatkowo zajmując się równocześnie działalnością społeczną i charytatywną. Swój pierwszy zespół "Leszek Żądło Ensemble" założył w 1972 roku. W Niemczech, latach osiemdziesiątych pod jego kierunkiem rozpoczął działalność "Polish JazzEnsemble". Wybitny ambasador polskiej kultury za granica. Jego dorobek muzyczny to ponad 80 płyt, liczne koncerty nagrania radiowe i telewizyjne a także kompozycje filmowe. Wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Porozumienia Niemiecko-Polskiego w Monachium.
 
     

Michall  Kaczmarek

 
Swoją pierwszą główną nagrodę zdobył jako sześciolatek na festiwalu piosenki folkowej.
W 2011 roku uzyskał dyplom na Wydziale Kompozycji, Interpretacji i Edukacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Punktem zwrotnym w jego karierze była inspiracja twórczością Czesława Niemena. Laureat nagrody Grand Prix i nagrody w kategorii OPEN za własną kompozycję na festiwalu "Niemen Non Stop 2009. Laureat Pierwszej Nagrody Festiwalu Seweryna Krajewskiego Brzeziny 2009. Laureat nagrody Grand Prix i Nagrody Publiczności festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy oraz Nagrody Grand Prix Festiwalu Twórczości Marka Grechuty. W 2013 roku reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu "Słowiański Bazar" w Witebsku, gdzie zdobył najwyższa ilość punktów i swoją kolejną nagrodę Grand Prix. Współpracuje z Modern Symphony Orchestra, uczestniczył w prestiżowych widowiskach muzycznych "Michael Jackson Symfonicznie" i "Whitney Houston Symfonicznie, " Freddie Merkury Rock - Operowo" i wielu innych...
 
 

Młodzieżowa Orkiestra Kameralna - DIVERTIMENTO

W Orkiestrze grają uczniowie i absolwenci PSM I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. Założycielem i dyrygentem orkiestry jest Elżbieta Ostrowska. W swoim dorobku artystycznym młodzi muzycy mają kilkadziesiąt koncertów w kraju i za granicą, m. innymi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, w Muzeum im. Jana Pawła II w Warszawie, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, w projekcie Musica Sacra - Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie, na Jasnej Górze w Częstochowie, w Teatrze Polskim w Warszawie.
W 2001 roku Orkiestra miała zaszczyt wystąpić dla Ojca Świętego Jana Pawła II na prywatnej audiencji w Castel Gandolfo, a w 2005 ponownie podczas ostatniej Audiencji Generalnej Jana Pawła II. W 2009 orkiestra miała zaszczyt zaprezentować się podczas Audiencji Generalnej Benedykta XVI a także koncertowała XV - wiecznym Kościele Świętego Stanisława w Rzymie.
Spośród licznych koncertów zagranicznych na uwagę zasługuje 61 "European Music Festivalfor Young People" w Belgii, gdzie młodzi muzycy wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych, zostając Laureatami 1 Miejsca z tytułem ”Summa Cum Laude”. Dotychczasowy dorobek artystyczny Orkiestry, obejmujący okres od renesansu do muzyki współczesnej, został utrwalony na sześciu płytach CD nagranych w Studiu Polskiego Radia w Warszawie.
 

Teatr Tańca  ARABESQUE’A II

 
Teatr Tańca Arabesque'a II działa przy Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Założycielem, kierownikiem i choreografem zespołu jest Beata Rewolińska. Na zajęciach tancerze w pełni oddają się szkoleniu własnych umiejętności z zakresu tańca współczesnego, improwizacji i tańca klasycznego, co pomaga w tworzeniu choreografii w różnych technikach tanecznych, ukazujących ich wszechstronność. Młodzi tancerze odnieśli wiele sukcesów na ogólnopolskich konkursach tanecznych i międzynarodowym festiwalu tańca. Teatr Tańca Arabesque’a II jest dwukrotnym zdobywcą NAGRODY GŁÓWNEJ na Międzynarodowym Festiwalu Tańca Gorzów 2011 i 2013. Przez wiele lat tancerze występowali na duzych scenach, między innymi w Operze Nova, Filharmonii Pomorskiej, Teatrze Polskim, Pałacach w Lubostroniu i w Ostromecku, a także na dużych obiektach sportowych Stadionu Zawisza i Hali Łuczniczka. Choreografia teatru jest dziełem nie tylko Beaty Rewolińskiej ale także całego zespołu. Głównym celem prezentacji i etiud tanecznych jest wywołanie u widza takich emocji, aby mógł on uczestniczyć w przeżywaniu danego tematu a przedstawiany na scenie temat odnieść do własnych doświadczeń.
 

Kasia Laszkowska

 
Studentka trzeciego roku wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie Krystyny Stańko, a także absolwentka Pedagogiki na Uniwersytecie w Gdańsku. Przez 13 lat ćwiczyła swój warsztat pod okiem Marka Zborowskiego - Weychmana w Studiu Piosenki ”Beciaki ” w Suwałkach. Uczestniczyła w wielu konkursach, festiwalach i koncertach w kraju i za granicą, m.in. w Krakowie, Koninie, Warszawie, Bydgoszczy, Tallinie, Grodnie i Rydze. Dwukrotnie reprezentowała Polskę na Międzynarodowym Festiwalu „Territoria Mira” w Kaliningradzie. W tym roku znalazła się w finale Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” w Bydgoszczy. Wielokrotnie koncertowała na Litwie, Łotwie, w Estonii, Danii i Francji. Uczestniczyła w programach telewizyjnych, takich jak: „Szansa na sukces”, „X-Factor” i „Mam Talent”. Na co dzień pracuje z dziećmi w Gdyni, pomagając im odkrywać piękny świat muzyki i dźwięków.
 

Kamila Banasiak

 
Studentka pierwszego roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Wielokrotnie brała udział w konkursach wokalnych i teatralnych. Od dziecka związana z lokalną grupą teatralną nie wyobraża sobie pracy poza teatrem. Poznawanie siebie, odkrywanie możliwości swojego ciała, umysłu, rozwijanie wrażliwości i emocjonalności przynosi jej ogrom satysfakcji i radości. Twierdzi, że życie to wielki dar, dlatego stara się nie zmarnować ani chwili. Uwielbia podróże, w najbliższych latach zamierza zwiedzić wszystkie europejskie stolice.
 
 

FUNKY DANCERS - TAUFKIRCHEN  

 
Klub rozwija swoją działalność w  stosunkowo młodej  dyscyplinie tanecznej, którą można zaliczyć do gatunku sportowo – taneczno - rewiowego. W odróżnieniu od tańców klasycznych, to stosunkowo młoda dyscyplina zorganizowana w związku „Garde und Schautanzsport”  który od 1997 jest także członkiem Zrzeszenia Niemieckich Związków Sportowo-Tanecznych a także Niemieckiego Związku Sportowego.
 
 
Trenerzy grupy : Conny Waadt i Carla Waadt
 
Sukcesy grupy:
25   – krotne x  Mistrzostwo Bawarii,
10   – krotne Mistrzostwo Niemiec,
 8    – krotne Mistrzostwo Europy
        
 

Olivia Szpetkowska

Olivia urodzila sie w Monachium. Obecnie ma 18 lat i jest tegoroczną maturzystką Theresia-Gerhardinger Gymnasium.  Muzyka towarzyszy jej od 5-tego roku życia, gdy po raz pierwszy zadebiutowała na Festiwalu Piosenki Dziecięcej organizowanym przez Polską Misję Katolicką w Monachium. Na tym festiwalu, w latach dziecięcych zdobywała liczne nagrody i wyróżnienia. Swój głos kształciła w  monachijskiej Szkole Muzycznej "Genima". Jako wokalistka szkolnego zespołu muzycznego występowała na koncertach szkolnych i imprezach o charakterze liturgicznym. Kilkakrotnie brała udział w  festiwalu "Razem we Wspólnej Europie".  W 2011 roku wraz z zespołem Polonia z Monachium wystąpiła w Berlinie na koncercie z okazji 20-lecia podpisania Traktatu Polsko-Niemieckiego. 

  

Olivia i Jakub Lucedarscy

Tancerze z wieloletnim stażem artystycznym, swoją wiedzę i umiejętności zdobywają od najlepszych z całego świata, dzieląc się tym ze swoimi uczniami na treningach.

 

Związani z kulturą Hip-Hopu, stoczyli mnóstwo bitew tanecznych w stylach : street Dance, funk styles, ragga dancehall. Fuzję ich zainteresowań możemy zobaczyć podczas takich spektakli jak „Skrzypek na dachu”, ”Ptasie radio”, czy ”Zaczarowana noc. Reprezentują Radom na wielu eventach zarówno w Polsce jak i za granicą. Finaliści programu telewizyjnego ”Got To Dance – Po prostu Tańcz”!
 

  

Hanna Markiewicz

Hania ma 15 lat, jest absolwentką klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej w Legnicy Śpiewu uczy się w Młodzieżowym Domu Kultury pod kierunkiem wybitnej pedagog śpiewu - Anny Piwowarczyk. Mimo młodego wieku jest laureatką licznych konkursów i festiwali piosenki. Jej najważniejsze sukcesy to:
Udział w programie telewizyjnym "Bitwa na Głosy" w drużynie Edyty Górniak.
Złota Jodła na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej - Kielce 2012.
I.Miejsce na Niemieckojęzycznym Konkursie Kolęd, organizowanym przez Konsulat Austriacki we Wrocławiu.
Grand Prix Dolnośląskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej
Grand Prix festiwalu we Włoszech ”Magia Italiana” 2013.
 

  

Adam Smoleń

 

Adam Smoleń ma 16 lat i juz od wieku przedszkolnego uczęszcza do Szkoły Muzycznej w Monachium. Od 8 lat Adam gra na gitarze klasycznej a od 2 lat jego nauczycielem jest renomowany gitarzysta - Jirko Jangl. Adam gra także na gitarze basowej i aktywnym członkiem licealnej grupy rockowej na terenie swojej szkoły – Gimnazjum im.  Dantego w Monachium.